Artykuly

5 sposobów na oszczędne nawadnianie ogrodu

Podlewanie jest podstawowym sposobem pielęgnacji Twojego ogrodu. Obecność wody decyduje o zdrowiu i wzroście roślin. Ta na pozór prosta czynność ma kolosalne znaczenie dla wyglądu i kondycji wszystkich roślin, które zdecydowałeś się posadzić w swoim ogrodzie.

Zapewnienie możliwie optymalnego poziomu nawodnienia wiąże się z poniesieniem niemałych wydatków – zwłaszcza jeśli korzystasz z wody wodociągowej. Ponadto zasoby wody na świecie są ograniczone i jest ich coraz mniej. Z tego artykułu dowiesz się, jak podlewać swój ogród zarazem ekonomicznie i ekologicznie.

Podlewaj swój ogród wieczorem lub rano

Podlewanie ogrodu wczesnym rankiem lub wieczorem daje najlepsze efekty. O wczesnej porze słońce jest jeszcze nisko. Z kolei wieczorem należy podlewać już po zachodzie słońca. W obu przypadkach temperatura podłoża, pozbawiona działania promieni słonecznych, jest znacznie niższa, co powoduje znacznie wydajniejsze nawadnianie. Gardena oferuje produkty ogrodnicze, które ułatwią Ci efektywne podlewanie.

Zmniejszone parowanie wpływa na szybsze i głębsze wsiąkanie wody w glebę. Według szacunków poranne lub wieczorne podlewanie pozwala zaoszczędzić nawet 20% wody zużywanej na nawadnianie. Gardena produkuje od lat elementy systemów podlewania, które są w stanie spełnić wymagania każdego ogrodu. Sprawdź już teraz, jak produkty do nawadniania Gardena mogą pomóc Ci w wydajnym i ekologicznym podlewaniu Twojego ogrodu.

Deszczówka ekologicznym i tanim sposobem podlewania

Zbieranie wody deszczowej jest efektywną metodą podlewania ogrodu. Do magazynowania deszczówki wystarczy beczka, do której skierowana zostanie rynna dachowa. Istnieją też bardziej zaawansowane systemy, oparte o kolektory deszczówki z całej powierzchni dachu. Pojemny zbiornik podziemny lub wolnostojący pozwoli Ci zgromadzić duże zapasy wody. Warto przy tym dodać, że deszczówka jest bardziej naturalnym źródłem nawodnienia ogrodu, niż woda pochodząca z wodociągu.

Producent systemów nawadniania Gardena ma w swojej ofercie specjalistyczne pompy, które pozwalają zasilić Twój układ podlewania zgromadzoną deszczówką. Z kolei producentem wydajnych i niezawodnych dyszy i zraszaczy ogrodowych jest Hunter. Nawadnianie przy użyciu tych produktów to wygodne i ekonomiczne rozwiązanie.

Dopasuj instalację nawadniającą do rozmiaru ogrodu

Montaż instalacji nawadniającej jest najwygodniejszym sposobem podlewania ogródka. Szczególnie posiadając większy ogród, rozważ innowacyjne systemy Hunter. Nawadnianie stanie się w pełni automatyczne. Zaawansowane technologicznie sterowniki pozwolą Ci dopasować czas i intensywność podlewania do potrzeb roślin.

Wybór sprawdzonych i odpornych dysz pozwoli Ci przez wiele sezonów w pełni korzystać z instalacji nawadniania. Hunter wypracował silną pozycję na rynku ogrodniczym, dzięki produkcji wysokiej klasy artykułów sprzedawanych w bardzo przystępnych cenach. Sprawdź pod poniższym linkiem produkty Hunter. Nawadnianie jeszcze nigdy nie było tak proste.

Rozsądnie zaplanuj nasadzenia

Wybór roślin do ogrodu nie jest prostym zadaniem. Centra ogrodnicze oferują ich duży wybór, ale poza dopasowaniem ich do swojego gust pamiętaj o tym, aby zasadzić w danym obszarze rośliny o podobnym zapotrzebowaniu na wodę. Pozwoli Ci to wydajnie i ekonomicznie podlewać poszczególne strefy Twojego ogrodu. Rośliny o długich korzeniach potrzebują rzadszego, ale intensywnego nawadniania. Gardena i jej zaawansowane systemy podlewania sprostają temu zadaniu.

Możesz samemu zapoznać się z zapotrzebowaniem na wodę wybranych typów roślin. Warto rozważyć konsultacje z projektantem ogrodów. Często pozwala to uniknąć błędów, których korygowanie może narazić Cię na zbędne koszty. Następnie wybierz elementy systemu nawadniania Gardena, aby stworzyć instalację nawadniającą o właściwościach adekwatnych do wybranych typów roślin.

Kora i hydrożel magazynują wodę

Zastosuj sprawdzone sposoby na magazynowanie wody w glebie Twojego ogrodu. Do jednych z najbardziej wydajnych, na które może sobie pozwolić praktycznie każdy, należą kora oraz hydrożel.

Kora stanowi najpopularniejszy składnik ściółki ogrodowej. Zawdzięcza to swoim właściwościom – ogranicza parowanie wody, chroni przed nadmiernym wysychaniem gleby, chroni korzenie roślin przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, utrudnia wzrost chwastów, a także pełni funkcję dekoracyjną. Najczęściej stosowana jest kora sosnowa. Zawiera związki mineralne takie jak magnez, potas i fosfor. Hydrożel jest z kolei preparatem o bardzo wysokiej absorpcji wody – 1 gram hydrożelu jest w stanie wchłonąć nawet 600 gramów wody! Te popularne mogą wchłonąć od 200 do 600 gramów. Hydrożel zastosuj wyłącznie w czasie sadzenia lub przesadzania roślin. Po wymieszaniu go z podłożem konieczne jest intensywne nawadnianie. Gardena ma w ofercie renomowane produkty, które sprawią, że polimery nabiorą odpowiednią ilość wody. Dzięki temu Twój ogród będzie posiadać optymalne rezerwuary wody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *