Artykuly

5 sposobów na oszczędne nawadnianie ogrodu

Podlewanie jest podstawowym sposobem pielęgnacji Twojego ogrodu. Obecność wody decyduje o zdrowiu i wzroście roślin. Ta na pozór prosta czynność ma kolosalne znaczenie dla wyglądu i kondycji wszystkich roślin, które zdecydowałeś się posadzić w swoim ogrodzie.

Zapewnienie możliwie optymalnego poziomu nawodnienia wiąże się z poniesieniem niemałych wydatków – zwłaszcza jeśli korzystasz z wody wodociągowej. Ponadto zasoby wody na świecie są ograniczone i jest ich coraz mniej. Z tego artykułu dowiesz się, jak podlewać swój ogród zarazem ekonomicznie i ekologicznie.

Podlewaj swój ogród wieczorem lub rano

Podlewanie ogrodu wczesnym rankiem lub wieczorem daje najlepsze efekty. O wczesnej porze słońce jest jeszcze nisko. Z kolei wieczorem należy podlewać już po zachodzie słońca. W obu przypadkach temperatura podłoża, pozbawiona działania promieni słonecznych, jest znacznie niższa, co powoduje znacznie wydajniejsze nawadnianie. Gardena oferuje produkty ogrodnicze, które ułatwią Ci efektywne podlewanie.

Zmniejszone parowanie wpływa na szybsze i głębsze wsiąkanie wody w glebę. Według szacunków poranne lub wieczorne podlewanie pozwala zaoszczędzić nawet 20% wody zużywanej na nawadnianie. Gardena produkuje od lat elementy systemów podlewania, które są w stanie spełnić wymagania każdego ogrodu. Sprawdź już teraz, jak produkty do nawadniania Gardena mogą pomóc Ci w wydajnym i ekologicznym podlewaniu Twojego ogrodu: https://www.podlane.pl/nawadnianie-gardena-cat-125.

Deszczówka ekologicznym i tanim sposobem podlewania

Zbieranie wody deszczowej jest efektywną metodą podlewania ogrodu. Do magazynowania deszczówki wystarczy beczka, do której skierowana zostanie rynna dachowa. Istnieją też bardziej zaawansowane systemy, oparte o kolektory deszczówki z całej powierzchni dachu. Pojemny zbiornik podziemny lub wolnostojący pozwoli Ci zgromadzić duże zapasy wody. Warto przy tym dodać, że deszczówka jest bardziej naturalnym źródłem nawodnienia ogrodu, niż woda pochodząca z wodociągu.

Producent systemów nawadniania Gardena ma w swojej ofercie specjalistyczne pompy, które pozwalają zasilić Twój układ podlewania zgromadzoną deszczówką. Z kolei producentem wydajnych i niezawodnych dyszy i zraszaczy ogrodowych jest Hunter. Nawadnianie przy użyciu tych produktów to wygodne i ekonomiczne rozwiązanie.

Dopasuj instalację nawadniającą do rozmiaru ogrodu

Montaż instalacji nawadniającej jest najwygodniejszym sposobem podlewania ogródka. Szczególnie posiadając większy ogród, rozważ innowacyjne systemy Hunter. Nawadnianie stanie się w pełni automatyczne. Zaawansowane technologicznie sterowniki pozwolą Ci dopasować czas i intensywność podlewania do potrzeb roślin.

Wybór sprawdzonych i odpornych dysz pozwoli Ci przez wiele sezonów w pełni korzystać z instalacji nawadniania. Hunter wypracował silną pozycję na rynku ogrodniczym, dzięki produkcji wysokiej klasy artykułów sprzedawanych w bardzo przystępnych cenach. Sprawdź pod poniższym linkiem produkty Hunter. Nawadnianie jeszcze nigdy nie było tak proste: https://www.podlane.pl/hunter-prod-4

Rozsądnie zaplanuj nasadzenia

Wybór roślin do ogrodu nie jest prostym zadaniem. Centra ogrodnicze oferują ich duży wybór, ale poza dopasowaniem ich do swojego gust pamiętaj o tym, aby zasadzić w danym obszarze rośliny o podobnym zapotrzebowaniu na wodę. Pozwoli Ci to wydajnie i ekonomicznie podlewać poszczególne strefy Twojego ogrodu. Rośliny o długich korzeniach potrzebują rzadszego, ale intensywnego nawadniania. Gardena i jej zaawansowane systemy podlewania sprostają temu zadaniu.

Możesz samemu zapoznać się z zapotrzebowaniem na wodę wybranych typów roślin. Warto rozważyć konsultacje z projektantem ogrodów. Często pozwala to uniknąć błędów, których korygowanie może narazić Cię na zbędne koszty. Następnie wybierz elementy systemu nawadniania Gardena, aby stworzyć instalację nawadniającą o właściwościach adekwatnych do wybranych typów roślin.

Kora i hydrożel magazynują wodę

Zastosuj sprawdzone sposoby na magazynowanie wody w glebie Twojego ogrodu. Do jednych z najbardziej wydajnych, na które może sobie pozwolić praktycznie każdy, należą kora oraz hydrożel.

Kora stanowi najpopularniejszy składnik ściółki ogrodowej. Zawdzięcza to swoim właściwościom – ogranicza parowanie wody, chroni przed nadmiernym wysychaniem gleby, chroni korzenie roślin przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, utrudnia wzrost chwastów, a także pełni funkcję dekoracyjną. Najczęściej stosowana jest kora sosnowa. Zawiera związki mineralne takie jak magnez, potas i fosfor. Hydrożel jest z kolei preparatem o bardzo wysokiej absorpcji wody – 1 gram hydrożelu jest w stanie wchłonąć nawet 600 gramów wody! Te popularne mogą wchłonąć od 200 do 600 gramów. Hydrożel zastosuj wyłącznie w czasie sadzenia lub przesadzania roślin. Po wymieszaniu go z podłożem konieczne jest intensywne nawadnianie. Gardena ma w ofercie renomowane produkty, które sprawią, że polimery nabiorą odpowiednią ilość wody. Dzięki temu Twój ogród będzie posiadać optymalne rezerwuary wody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.