Z-czego-skladaja-sie-nowoczesne-zestawy-hydroforowe
Artykuly

Z czego składają się nowoczesne zestawy hydroforowe?

Technologia idzie do przodu i dotyczy to również instalacji wodnych w naszych domach. Nowoczesne zestawy hydroforowe są w pełni zautomatyzowane i łatwe w montażu. Poznaj, jakie zalety ma nowoczesny zestaw hydroforowy i na czym polega jego działanie. 

Co to jest nowoczesny zestaw hydroforowy?

Zestawy hydroforowe służą do pompowania wody ze studni lub innego źródła i utrzymywania jej stałego ciśnienia w instalacji wodociągowej. Urządzenia te są niezbędne w budynkach, które nie są podłączone do sieci wodociągowej, a także w tych, które mają problemy z niskim ciśnieniem wody. Ponadto zestawy hydroforowe zapewnią nieprzerwaną dostawę wody do celów domowych, ogrodowych czy rolniczych. 

Nowoczesne zestawy hydroforowe różnią się znacząco od tradycyjnych rozwiązań. Są to urządzenia o kompaktowej konstrukcji, dzięki czemu zajmują niewiele miejsca i nie wymagają specjalnych pomieszczeń do instalacji. Zazwyczaj można je umieścić w szafce pod zlewem. Ponadto nowoczesne zestawy hydroforowe pracują znacznie ciszej niż urządzenia w tradycyjnej wersji. 

Z czego składa się nowoczesny zestaw hydroforowy?

Nowoczesny zestaw hydroforowy jest kompletnym i gotowym do użycia urządzeniem. Składa się z kilku elementów, które ściśle ze sobą współpracują. Można wśród nich wymienić części, takie jak:

  • Pompa hydroforowa – to urządzenie, które pobiera wodę ze źródła i tłoczy ją do zbiornika. W nowoczesnych zestawach hydroforowych najczęściej stosowane są jednostopniowe pompy monoblokowe. Ich głównym zadaniem jest pompowanie czystej i zimnej wody pozbawionej zanieczyszczeń szlifujących oraz cieczy nieagresywnej chemicznie.
  • Zbiornik hydroforowy – jest to zamknięty zbiornik ciśnieniowy, który częściowo wypełniony jest wodą, a częściowo powietrzem. Służy do magazynowania wody i utrzymywania jej ciśnienia na odpowiednim poziomie. Nowoczesny hydrofor ma zbiornik ciśnieniowy z gumową membraną, która izoluje wodę od powietrza. Zbiornik ten może być ustawiony poziomo lub pionowo. Najczęściej znajduje się on nad pompą lub pod nią – dzięki temu zestaw hydroforowy zajmuje niewiele miejsca.
  • Wyłącznik ciśnieniowy – jest to automatyczny przełącznik, który steruje pracą pompy hydroforowej. Dzięki zastosowaniu włącznika ciśnieniowego mamy więc do czynienia z w pełni automatycznym i bezobsługowym systemem podnoszenia ciśnienia wody.
  • Wąż antywibracyjny – służy do łączenia pompy i zbiornika hydroforowego w zestawie hydroforowym.

Jak działa nowoczesny zestaw hydroforowy?

Zasada działania zestawu hydroforowego jest następująca: pompa hydroforowa pobiera wodę ze źródła i wtłacza ją do zbiornika hydroforowego. W zbiorniku znajduje się przepona z gumy, która oddziela wodę od powietrza. W miarę napływu wody do zbiornika przepona jest ściskana przez powietrze i zwiększa się ciśnienie wody. Gdy ciśnienie osiągnie wartość ustawioną na wyłączniku ciśnieniowym, pompa się wyłącza. 

Pompa uruchamia się automatycznie w momencie otwarcia kranu lub innego punktu poboru wody, kiedy następuje spadek ciśnienia wody w instalacji. Natomiast po zakręceniu kranu, gdy ciśnienie wody w rurach ponownie wzrasta, zestaw hydroforowy się wyłącza. Nowoczesne zestawy hydroforowe są dostępne w różnych wariantach, które różnią się między sobą parametrami technicznymi, ceną i jakością. Dlatego wybierając zestaw hydroforowy, zwróć uwagę, czy spełnia on Twoje wymagania i oczekiwania.

Zalety nowoczesnych zestawów hydroforowych

Nowoczesne zestawy hydroforowe mają szereg zalet, dzięki którym są optymalnym rozwiązaniem dla domowych instalacji:

  • Kompleksowe wyposażenie – w skład zestawu hydroforowego wchodzą wszystkie niezbędne elementy do pobierania wody ze studni, dzięki temu instalacja zestawu nie wymaga dużo czasu.
  • Łatwy montaż – prosta i intuicyjna instalacja całego zestawu, z którą poradzi sobie nawet osoba bez doświadczenia. Podłączenie pompy, ułożenie przewodów i podpięcie do instalacji wodnej w domu to wszystko, co jest konieczne, aby zestaw był gotowy do pracy.
  • Automatyzacja – dzięki zastosowaniu automatyki, hydrofor działa w pełni autonomicznie i bezobsługowo, zapewniając stałe ciśnienie wody w kranach przez cały czas. Nie ma potrzeby ciągłej kontroli czy regulacji urządzenia.
  • Oszczędność – nowoczesny zestaw hydroforowy zużywa mniej energii niż tradycyjny, ponieważ pompa hydroforowa załącza się tylko wtedy, gdy spada ciśnienie wody w zbiorniku. Ponadto pompa hydroforowa ma zazwyczaj niską moc, co wpływa na zmniejszenie rachunków za prąd.

Kompaktowe zestawy hydroforowe mają pewne ograniczenia, które warto wziąć pod uwagę. Po pierwsze pompa hydroforowa w tych zestawach pozwala na czerpanie wody tylko z niewielkich głębokości. Kompaktowa wielkość zestawu wiąże się ponadto z małą pojemnością zbiornika ciśnieniowego. Powoduje to konieczność częstszego włączania i wyłączania pompy w celu utrzymania ciśnienia. Może to prowadzić do skrócenia żywotności sprzętu przy intensywnym użytkowaniu.

Podsumowując, nowoczesny zestaw hydroforowy to urządzenie, które zapewnia stałe i odpowiednie ciśnienie wody w sieci wodnej domu. Jest to szczególnie przydatne dla osób, które korzystają z własnych źródeł wody, takich jak studnie czy ujęcia gruntowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *