Zbiorniki na deszczówkę – jak wybrać miejsce?
Artykuly

Zbiorniki na deszczówkę – jak wybrać miejsce?

Zbieranie wody deszczowej to bardzo ekologiczne rozwiązanie. Zasoby wody zdatnej do podlewania roślin są coraz mniejsze, a deszczówka idealnie spełnia się w tej roli. Wybierając to źródło do podlewania Twojego ogrodu, oszczędzasz także niemałe kwoty na rachunkach za wodę.

Skoro podlewanie ogrodu deszczówką przynosi tyle korzyści, to szkoda z tego nie skorzystać. Pozostaje Ci tylko podjąć decyzję, gdzie umiejscowić wybrany zbiornik na deszczówkę. W tym artykule podpowiemy, jakie są najlepsze miejsca do zamontowania różnych typów zbiorników na deszczówkę.

Podziemny czy naziemny zbiornik na deszczówkę?

Instalacje służące zbieraniu deszczówki mogą być proste lub bardziej zaawansowane – wybór zależny jest od Twoich możliwości finansowych i potrzeb.

Najprostszy typ zbiornika na deszczówkę to zasobnik wolnostojący. W najprostszej konfiguracji wystarczy, że umieścisz go przy jednej z rynien, która odprowadza wodę deszczową z dachu Twojego domu. Nie uzyskasz w ten sposób dużej wydajności w zbieraniu wody deszczowej, ale w przypadku ograniczonych środków na tego typu inwestycję jest to rozwiązanie, które warto rozważyć.

Zdecydowanie bardziej wydajne systemy zbierania deszczówki wymagają pewnych nakładów finansowych. Obecnie dostępny jest program „Moja woda”. Pozwala na uzyskanie dofinansowania w kwocie wynoszącej aż 80% kosztów kwalifikowanych. Dysponując takimi środkami, możesz zdecydować się na zakup kompletnej instalacji, która pozwoli Ci nawadniać Twój ogród w ekologiczny oraz ekonomiczny sposób.

Sercem zaawansowanych systemów do gromadzenia wody deszczowej są nowoczesne zbiorniki wykonane z wysokiej jakości tworzyw sztucznych. Są odporne na korozję oraz dynamiczne uderzenia, co wpływa na wyższą trwałość niż w przypadku zbiorników betonowych. Montuje się je pod ziemią, dzięki czemu nie zakłócają krajobrazu Twojego ogrodu.

Jak dopasować zbiornik na deszczówkę do Twojego ogrodu?

Wybierając zbiornik na deszczówkę, zwróć uwagę na dwa najważniejsze parametry. Pierwszy to powierzchnia ogrodu. W przypadku mniejszego areału nie ma sensu montować duży zbiornik. Dla małych ogrodów wystarczająca pojemność to 2000 do 3000 litrów. Będąc właścicielem dużego ogrodu, możesz zainstalować zespół zbiorników o pojemności nawet 12000 litrów. Pamiętaj, że zbiorniki na deszczówkę o pojemności większej niż 10000 m3 wymagają uzyskania pozwolenia na budowę.

Jednak zanim podejmiesz decyzję o wielkości zbiornika, oceń jaką ilość wody jesteś w stanie zebrać z dachu. Możesz to stosunkowo prosto obliczyć. Przyjmuje się, że każde 25 m2 powierzchni dachu, z którego zbieramy deszczówkę, powinno zapełnić 1 m3 zbiornika. Wpływ na wybór wielkości zbiornika ma również ilość opadów na przestrzeni roku. Wiele przydatnych informacji na temat zakładania ogrodu oraz wyboru urządzeń znajdziesz na naszym blogu.

Gdzie najlepiej zamontować zbiornik na deszczówkę?

Gdy wiesz już jakiej wielkości zbiornik spełni Twoje potrzeby, czas wybrać właściwe miejsce do jego instalacji. Zacznij od ustalenia, którędy biegną przewody lub rury zaopatrujące działkę w media. Sytuacja jest znacznie prostsza, gdy planujesz montaż zbiornika przy nowo wybudowanym domu. Jednak jeśli od czasu zakończenia budowy minęło już trochę czasu albo kupiłeś nieruchomość z rynku wtórnego, wtedy dokładnie przeanalizuj dokumentację. Na jej podstawie wskażesz miejsca, gdzie wykopanie dołu pod instalację zbiornika na deszczówkę nie będzie możliwe, bo na przykład biegną tam rury i przewody.

Na przeszkodzie mogą stanąć również korzenie drzew, dlatego w miarę możliwości wybierz miejsce oddalone od dużych roślin. Decydując się na montaż zbiornika pod pojazdem, na którym będą jeździć samochody, konieczne może być użycie dodatkowych wzmocnień. Dotyczy to szczególnie większych pojazdów – w przypadku gdy na Twój przydomowy podjazd wjedzie samochód ciężarowy o dużej masie, może dojść do zapadnięcia się zbiornika.

Zbiornik na deszczówkę powinien zostać zainstalowany w odległości 5 metrów od domu i 2 metry od granicy działki. Najlepiej, gdy jest to niezagospodarowany teren lub część ogrodu, którą łatwo będzie odtworzyć. Jeśli jesteś na etapie budowy domu lub zakładasz pierwszy ogród, to masz znacznie ułatwione zadanie. Pamiętaj, że na potrzeby montażu podziemnego zbiornika na deszczówkę należy zostawić po 50 cm z każdej strony na potrzeby wykonania czynności związanych z montażem.

Nie zaleca się zakopywania zbiornika większą warstwą ziemi niż 50 cm. Pomimo wykonania zbiornika z wysokiej jakości tworzyw sztucznych zbyt gruba warstwa ziemi o dużej masie może spowodować odkształcenie zbiornika na deszczówkę.

Jak widzisz, wybierając miejsce do zamontowania zbiornika na deszczówkę, musisz wziąć pod uwagę wiele parametrów. Najważniejsze jednak, aby został on zainstalowany w bezpiecznym miejscu. Dzięki temu będzie Ci długo służyć, a Ty będziesz mógł sporo zaoszczędzić na nawadnianiu Twojego ogrodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *