Zbiorniki na deszczówkę – jak wybrać miejsce?
Artykuly

JAK WYBRAĆ MIEJSCE NA ZBIORNIK NA DESZCZÓWKĘ?

Zbieranie wody deszczowej to z pewnością ekologiczne rozwiązanie. Zasoby wody zdatnej do podlewania roślin są coraz mniejsze, a deszczówka idealnie spełnia się w tej roli. Co więcej, wybierając to źródło do podlewania Twojego ogrodu, oszczędzasz także niemałe kwoty na rachunkach za wodę. Pozostaje tylko podjąć decyzję, gdzie postawić zbiornik na wodę deszczową. W tym artykule podpowiemy, jakie są najlepsze miejsca do zamontowania różnych typów zbiorników na deszczówkę.

Miejsce zbiornika na deszczówkę dostosuj do jego rodzaju

Wybór odpowiedniego miejsca na zbiornik na wodę deszczową jest niezwykle ważny, aby móc w pełni wykorzystać jego potencjał. Jednakże lokalizacja ta może się różnić w zależności od tego, czy jest to zbiornik naziemny, czy podziemny. Jak podjąć właściwą decyzję?

Zbiornik naziemny

Zbiorniki wolnostojące mogą być instalowane w dowolnym miejscu ogrodu, na przykład w pobliżu rynny spustowej, tarasu lub altany. Ich montaż jest stosunkowo prosty i nie wymaga ingerencji w strukturę ziemi.

Najłatwiej umieścić go przy jednej z rynien odprowadzających wodę deszczową z dachu domu. Nie uzyskasz w ten sposób dużej wydajności w zbieraniu wody deszczowej, ale w przypadku ograniczonych środków na inwestycję jest to rozwiązanie, które warto rozważyć.

Zbiorniki podziemne

Przy wyborze lokalizacji dla podziemnego zbiornika na deszczówkę należy sprawdzić, czy nie dojdzie do kolizji z innymi instalacjami w gruncie. Należy również unikać zbyt bliskiej lokalizacji względem drzew o rozwiniętych systemach korzeniowych, ponieważ ich obecność może znacząco utrudnić wykopy pod zbiornik. 

W obu przypadkach miejsce na zbiornik na deszczówkę musi być łatwo dostępne dla konserwacji i czyszczenia, a także blisko obszarów, które mają być nawadniane. Co więcej, zbiornik wypełniony wodą generuje znaczny ciężar, dlatego istotne jest, aby podłoże było stabilne i nośne. W przeciwnym razie może dojść do jego uszkodzenia i nieszczelności.

Przeczytaj również: Jak wybrać pompę do wody deszczowej?

Jak dopasować zbiornik na deszczówkę do Twojego ogrodu?

Podczas podejmowania decyzji, jaki zbiornik na deszczówkę wybrać, zwróć uwagę na dwa najważniejsze parametry: powierzchnia ogrodu oraz ilość zbieranej deszczówki.

Rozmiar ogrodu

W przypadku mniejszego areału nie ma sensu montować dużego zbiornika. Dla małych ogrodów wystarczająca pojemność to od 2000 do 3000 litrów. Będąc właścicielem dużego ogrodu, możesz zainstalować zespół zbiorników o pojemności nawet 12 000 litrów. Pamiętaj, że zbiorniki na deszczówkę o pojemności większej niż 10 000 m³ wymagają uzyskania pozwolenia na budowę.

Ilość zbieranej wody

Jednak zanim podejmiesz decyzję o wielkości zbiornika, oceń, ile wody jesteś w stanie zebrać z dachu. Możesz to obliczyć, przyjmując, że każde 25 m² powierzchni dachu, z którego zbierasz deszczówkę, zapełnia 1 m³ zbiornika. Wiele przydatnych informacji na temat zakładania ogrodu oraz wyboru urządzeń znajdziesz na naszym blogu.

Gdzie najlepiej umieścić zbiornik na deszczówkę?

Gdy wiesz już, jakiej wielkości zbiornik spełni Twoje potrzeby, czas wybrać właściwe miejsce do jego instalacji. Zacznij od ustalenia, którędy biegną przewody lub rury zaopatrujące działkę w media. Sytuacja jest znacznie prostsza, gdy planujesz montaż zbiornika przy nowo budowanym domu. W innym przypadku, miejsce na montaż zbiornika podziemnego należy ustalić na podstawie dokumentacji budowlanej. 

Decydując się na montaż zbiornika pod podjazdem, na którym będą jeździć samochody, często konieczne jest użycie dodatkowych wzmocnień. Dotyczy to szczególnie większych pojazdów – w przypadku gdy na Twój przydomowy podjazd wjedzie samochód ciężarowy o dużej masie, może dojść do zapadnięcia się zbiornika.

Może cię zainteresować: Nawadnianie roślin doniczkowych – jak robić to skutecznie i wydajnie?

O czym jeszcze pamiętać, wybierając miejsce na zbiornik na wodę deszczową?

Wybierając miejsce na zbiornik naziemny, należy unikać obszarów narażonych na długotrwałe działanie słońca. Intensywne promieniowanie UV może powodować szybszą degradację plastiku, dlatego warto umieścić go w cieniu drzew lub zastosować dodatkową osłonę przed promieniami słonecznymi. 

Ponadto nie zaleca się zakopywania zbiornika większą warstwą ziemi niż 50 cm. Pomimo wykonania zbiornika z wysokiej jakości tworzyw sztucznych, zbyt gruba warstwa ziemi o dużej masie może spowodować odkształcenie zbiornika na deszczówkę.

Sprawdź naszą ofertę: Pompy do zbiorników na deszczówkę

Jaka powinna być odległość zbiornika na deszczówkę od granicy działki?

Zbiornik na deszczówkę powinien zostać zainstalowany w odległości 5 metrów od domu i 2 metry od granicy działki. Najlepiej, gdy jest to niezagospodarowany teren lub część ogrodu, którą łatwo będzie odtworzyć. Warto mieć na uwadze, że w wybranych miejscach mogą obowiązywać przepisy lokalne, które nakładają dodatkowe ograniczenia dotyczące odległości zbiornika na deszczówkę od granicy działki. 

Decydując, gdzie postawić zbiornik na wodę deszczową, należy wziąć pod uwagę wiele parametrów. Najważniejsze jednak, aby został on zainstalowany w bezpiecznym miejscu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *