jak-ustawic-zraszacz-wahadlowy
Artykuly

Jak ustawić zraszacz wahadłowy?

Zraszacz wahadłowy to znakomite urządzenie, jednak w celu efektywnej realizacji powierzonych mu zadań, niezbędne jest prawidłowe ustawienie wszelkich parametrów. Gdzieniegdzie można spotkać się z opiniami, że nie jest to proste, a co za tym idzie – wymaga obszernej wiedzy. Czy rzeczywiście tak jest? A może nie ma w tym nic skomplikowanego? Jeśli chcesz uzyskać odpowiedzi na te pytania, zostań z nami, ponieważ właśnie tą tematyką zajmujemy się w tym artykule.

Czym jest zraszacz wahadłowy?

Zraszacze wahadłowe odpowiadają za efektywne nawadnianie terenu. Dzięki nim proces ten może zostać wykonywany automatycznie – bez konieczności pracy człowieka. To gigantyczne ułatwienie, które pozwala zadbać o dostęp do wody dla wszystkich roślin – nawet tych znajdujących się na rozległych działkach. Z pewnością łatwiej i wygodniej podlewa się trawę w taki sposób niż za pomocą ludzkich rąk.

Jak ustawić zraszacz wahadłowy? Łatwy i skuteczny sposób!

Jeżeli zastanawiasz się, jak ustawić zraszacz wahadłowy, mamy dla Ciebie dobre informacje. Cały proces nie jest skomplikowany i tak naprawdę polega tylko na ustaleniu początkowego punktu pracy, a także dobraniu odpowiedniej dyszy. Większość z dostępnych na rynku urządzeń ma fabryczne ustawienia, a wśród nich jest także zakres pracy dysz. Na szczęście można zmienić te wartości, poruszając głowicą w wewnętrzną stronę.

W celu zmniejszenia tych danych powinno się przytrzymać dyszę, a następnie obrócić ją zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Zwiększenie zakresu pracy osiąga się w bardzo podobny sposób. Jedyna różnica polega na tym, by obracać dyszę w przeciwną stronę.

Widzisz już, że ustawienie zraszacza wahadłowego nie należy do skomplikowanych czynności. Producenci dbają, aby z tym zadaniem mógł sobie poradzić dosłownie każdy, a nie tylko eksperci w tej dziedzinie. Dzięki temu są to tak popularne urządzenia – nie sprawiają większych trudności przy konfiguracji.

Ile czasu i jak często powinno się zraszać trawę?

Podstawą dbania o trawę jest dostarczenie jej optymalnej ilości wody. Podlewanie powinno więc odbywać się w sposób cykliczny. Nie ma jednak uniwersalnej recepty określającej, jak często powinno się zraszać trawę. Wszystko zależy od rodzaju roślin w Twoim ogrodzie. Niektóre potrzebują do życia więcej wody, a inne znacznie mniej, więc wszelkie działania należy dostosowywać do ich indywidualnych wymagań.

Mimo tego warto zapoznać się z opiniami ekspertów w dziedzinie ogrodnictwa. Na metr trawnika najczęściej przypada od 20 do 30 litrów wody w ciągu tygodnia. Co ciekawe, lepiej podlewać obficie co trzy dni niż każdego dnia w mniejszych ilościach. To bardzo cenna wskazówka, o której mało kto wie. Jeżeli interesują Cię tego typu niestandardowe porady, zachęcamy do przeczytania naszego artykułu, w którym obszernie wyjaśniamy, ile czasu zraszać trawę.

Optymalne ustawienie zraszacza wahadłowego – dlaczego jest ważne?

Ustawienie zraszacza wahadłowego w prawidłowy sposób pozwala na maksymalne wykorzystanie potencjału urządzenia. Dzięki temu cały Twój ogród zostanie skutecznie nawodniony, a utworzone warunki będą znakomite do życia roślin. Ponadto praca tego typu sprzętu jest nieoceniona w letnich miesiącach, ponieważ podlewanie trawnika w czasie upałów to zadanie, o którym nie wolno zapomnieć.

Jak dobrać pompę do zraszaczy ogrodowych?

Często nad tym zagadnieniem zastanawia się wiele osób. Przede wszystkim zapamiętaj uniwersalną zasadą głoszącą, że pompę należy wybrać uwzględniając ustawienia zraszacza wahadłowego, zwłaszcza jego wydajność. Korzystanie z dwóch urządzeń, które znacznie różnią się od siebie w tym zakresie, nie miałoby większego sensu, a co więcej, istniałoby ryzyko doprowadzenia do poważnych uszkodzeń wywołanych między innymi poprzez suchobieg.

Dodatkowo zwróć także uwagę na:

  • wymiary urządzenia,
  • maksymalną głębokość zanurzenia,
  • maksymalną wysokość podnoszenia.

Jeśli wdrożysz te zasady w życie, nie będziesz musiał już dłużej zastanawiać się, jak dobrać pompę do zraszaczy ogrodowych.

Czy zraszacze muszą być widoczne?

Na rynku dostępnych jest tak wiele rodzajów zraszaczy, że na pewno każdy wybierze coś dla siebie. Nie wszystkie z nich muszą być widoczne, ponieważ istnieją urządzenia, które nie muszą zostać zamontowane na powierzchni trawnika. Ich konstrukcja została wykonana w taki sposób, aby łatwo można było je schować. Dzięki takiemu rozwiązaniu sprzęt jest ukryty pod ziemią, lecz podczas pracy zraszacze wysuwają swoje głowice, a co za tym idzie – równie skutecznie realizują powierzone im zadanie, czyli efektywne nawadnianie terenu.

Podsumowanie

Jesteśmy przekonani, że już nigdy nie będziesz miał problemów z tym, jak ustawić zraszacz wahadłowy. Opisany wyżej mechanizm działania nie jest skomplikowany, zatem wierzymy, że poradzisz z nim sobie bez żadnych komplikacji. Optymalne ustawienie parametrów to podstawa skutecznego nawadniania ogrodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *