Rodzaje-pomp-do-wody-i-ich-zastosowania
Artykuly

Rodzaje pomp do wody i ich zastosowania

Woda jest jednym z naszych najcenniejszych zasobów, dlatego warto zadbać o jej dostępność. W sytuacjach, gdy nie masz dostępu do sieci wodociągowej, pompy do wody stają się nieodzownym urządzeniem. Pobierają one wodę z różnych źródeł i rozprowadzają ją do celów domowych, ogrodowych lub przemysłowych. Poznaj, jakie są rodzaje pomp do wody i ich zastosowania, aby wybrać odpowiednią dla swoich potrzeb.

Rodzaje pomp wodnych

Pompy do wody służą do przemieszczania tej cieczy z jednego miejsca w drugie z określonym ciśnieniem i prędkością. Pompy wodne różnią się między innymi w zależności od źródła energii, jakie je zasila. Oto 3 podstawowe rodzaje:

  • Pompy ręczne – nie wymagają zasilania elektrycznego ani spalinowego, lecz są napędzane siłą ludzkich mięśni. To najprostsze i najtańsze pompy, trwałe i niezawodne, jednak o niskiej wydajności. Podnoszą wodę z głębokości około 7 metrów za pomocą tłoka lub przepony. Mogą być używane do celów gospodarczych lub ogrodowych.
  • Pompy z silnikiem elektrycznym – są zasilane prądem z sieci lub z baterii. Są to pompy o dużej wydajności i różnej mocy, mogą więc pracować na różnych głębokościach i pod różnymi ciśnieniami. W zależności od rodzaju pompowanej wody (czystej lub brudnej) i jej przeznaczenia (ogrodowego, domowego lub przemysłowego) dostępne są np. pompy zatapialne, hydroforowe czy głębinowe.
  • Pompy spalinowe – to urządzenia zasilane benzyną lub olejem napędowym. Działają niezależnie od sieci elektrycznej, więc nadają się do pracy w miejscach trudno dostępnych. Ich duża moc i wydajność doskonale sprawdzają się do pobierania wody z rzek, jezior, studni czy wykopów oraz do odwadniania zalanych terenów lub pomieszczeń.

Jednak nie każda pompa nadaje się do każdego celu. Dlatego warto poznać rodzaje pomp wodnych ze względu na ich zastosowanie, aby wybrać najlepszą dla siebie.

Podział pomp do wody ze względu na ich przeznaczenie

W codziennym życiu pompy mają istotne znaczenie: dostarczają wodę do użytku domowego, nawadniają ogrody oraz pomagają skutecznie radzić sobie z sytuacjami awaryjnymi np. zalaniem. Istnieje kilka rodzajów pomp, a każdy z nich ma swoje specyficzne zastosowanie wynikające z konstrukcji, wydajności i ciśnienia urządzenia

Pompy hydroforowe

Pompy hydroforowe to jedne z najpopularniejszych rodzajów pomp do wody, głównie z powodu ich wszechstronności i wydajności. Są one idealne do zasilania domowych instalacji wodociągowych oraz nawadniania ogrodów. Zazwyczaj sprawdzają się podczas dobierania pompy do zraszaczy ogrodowych, gdyż zapewniają stałe ciśnienie wody i sprawną pracę tych urządzeń na dużym obszarze.

Pompy głębinowe

Pompy głębinowe są montowane na dużej głębokości (ponad 8 metrów) w studniach lub zbiornikach wodnych. Urządzenie może być zanurzone i tłoczy wodę na powierzchnię za pomocą rurki tłocznej. Służą do pobierania wody czystej lub lekko zabrudzonej. Są niezastąpione w rolnictwie i nawadnianiu obszarów wiejskich oraz w sytuacjach, gdzie konieczne jest uzyskanie dostępu do wody z głębszych studni.

Pompy zatapialne

Urządzenia te są całkowicie zanurzone w wodzie i mogą pracować na niewielkich głębokościach. Pompa jest wyposażona w hermetycznie zamknięty silnik elektryczny. Pompy zatapialne, znane także jako pompy zanurzeniowe, sprawdzą się w sytuacjach kryzysowych, takich jak zalania lub podtopienia. Służą do pobierania zarówno wody czystej, jak i brudnej. Wybór pompy zatapialnej do deszczówki to dobra decyzja, zwłaszcza w przypadku zbiornika umieszczonego niezbyt głęboko pod ziemią.

Pompy ogrodowe

Pompy ogrodowe są zwykle kompaktowe, przenośne i doskonale nadają się do nawadniania roślin, trawników oraz sadów. Pobierają wodę z dowolnego źródła (np. studni, zbiornika, rzeki) i rozprowadzają ją za pomocą węża. Ponadto mogą być wykorzystywane do podlewania ogrodu za pomocą systemu kroplowego, co pomaga oszczędzać wodę i energię.

Na co zwrócić uwagę wybierając rodzaj pompy do wody?

Wybór odpowiedniej pompy do wody nie jest łatwy – dostępnych jest wiele modeli różnych producentów, a parametry techniczne bywają mylące. Kupując pompę do wody, zwróć uwagę na kilka podstawowych czynników:

  • Źródło i jakość wody – sprawdź, skąd będziesz pobierać wodę (np. studnia, zbiornik, rzeka) i jakiej jest jej jakości (np. czysta, brudna, słona). 
  • Głębokość poboru – zmierz głębokość, na jakiej znajduje się woda i wybierz pompę o odpowiednim ciśnieniu ssania i tłoczenia. Zasada jest taka, że im głębiej jest woda, tym mocniejsza musi być pompa. Dla głębokości do 8 metrów wystarczą pompy nawierzchniowe, dla głębokości powyżej 8 metrów potrzebne są pompy głębinowe.
  • Zasilanie i koszty eksploatacji – zweryfikuj, jakie jest źródło zasilania pompy (np. sieć elektryczna, bateria, silnik spalinowy) i jakie są koszty jego utrzymania (np. rachunki za prąd, paliwo, serwis). Im większe jest zużycie energii przez pompę, tym większe są koszty eksploatacji.
  • Cena – porównaj ceny pomp o podobnych parametrach i wybierz opcję najkorzystniejszą cenowo. Jednak nie polecamy kupować najtańszych modeli o wątpliwej jakości, gdyż taki zakup w krótkim czasie będzie trzeba wymienić na nowy.

Właściwy wybór rodzaju pompy wodnej pozwoli Ci zaspokoić konkretne potrzeby w zakresie przepływu i ciśnienia wody oraz zwiększyć wydajność domowej instalacji wodociągowej. Jeżeli nie masz pewności, na jakie urządzenie się zdecydować, zapytaj naszych doradców, którzy chętnie pomogą Ci znaleźć produkt najbardziej dopasowany do Twoich potrzeb.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *