Co-robic-jesienia-w-ogrodzie
Artykuly

Co robić jesienią w ogrodzie?

Jesień to czas, kiedy ogród przygotowuje się do zimowego spoczynku. To również doskonała okazja, by zadbać o rośliny, glebę i narzędzia, które posłużą Ci w przyszłym sezonie. Oto kilka inspiracji, co robić jesienią w ogrodzie, co sadzić i jak zabezpieczyć rośliny przed mrozem, by przygotować je na następny rok. 

Zadbaj o jesienne kwiaty

W pierwszej kolejności zatroszcz się o rabaty i klomby, na których kwiaty pozostają w pełnym rozkwicie aż do późnej jesieni. Warto je systematycznie pielić, usuwać przekwitnięte kwiatostany oraz nawozić, by zachęcić do obfitego kwitnienia. Niektóre rośliny, takie jak róże, hortensje czy wrzosy, wymagają specjalnej ochrony przed mrozem i wilgocią. Aby zapewnić im komfort termiczny, możesz je okryć agrowłókniną, słomą lub liśćmi.

Inne rośliny, takie jak byliny czy trawy ozdobne, zostaw niewycięte, by tworzyły dekoracyjne akcenty w ogrodzie. Co więcej, to dobra pora, aby zasadzić cebulki zimowych kwiatów – przebiśniegów, krokusów i śnieżyczek. Ich kolorowe kwiaty już wczesną wiosną umilą Ci oczekiwanie na nadejście ciepłych dni.

Jesień w ogrodzie – przytnij drzewa i krzewy

Co robić jesienią w ogrodzie, aby zabezpieczyć rośliny przed mrozem i chorobami? Już podczas pierwszych chłodniejszych dni trzeba przyciąć drzewa i krzewy oraz usunąć suche, chore i uszkodzone pędy. Mogą one stać się ogniskiem infekcji lub zagrożeniem dla bezpieczeństwa. Przycinanie pomaga też ukształtować koronę drzewa lub krzewu, zapewnić im odpowiednie światło i wentylację, a także pobudzić roślinę do wytwarzania nowych pędów i pąków kwiatowych. Ponadto zabieg ten jest wymagany dla niektórych roślin owocowych, zwłaszcza tych, które owocują na pędach dwuletnich.

Co sadzić na jesień w ogrodzie?

Jesień może być doskonałym momentem, jeśli planujesz założyć nowy ogród lub przekształcić istniejący. Warto zacząć od roślin cebulowych. W drugiej połowie września i w październiku posadź tulipany, hiacynty, krokusy czy narcyzy. Cebulki kwiatów umieść na głębokości 3 razy większej niż ich wysokość. To zapewni im ochronę przed mrozem.

W tym czasie warto też posadzić drzewa i krzewy owocowe takie jak: jabłonie, grusze, śliwy, orzechy, borówki, maliny, porzeczki czy agrest. Wybierz miejsce, gdzie ziemia jest przepuszczalna i dobrze nawieziona. Pamiętaj, aby zabezpieczyć korzenie przed mrozem np. warstwą ściółki.

Wrzesień w ogrodzie to wciąż czas siewu i sadzenia. Choć dni stają się chłodniejsze, wiele warzyw zdąży wyrosnąć lub dobrze się ukorzenić przed nadejściem zimy. Do połowy miesiąca możesz wysiewać nasiona warzyw o krótkim okresie wegetacji – rzodkiewek, aromatycznej rukoli czy delikatnej kapusty pekińskiej. Jeśli zasadzisz również cebulę dymkę i czosnek z ząbków, ich plony będziesz zbierać latem w przyszłym roku.

Nawożenie gleby i kompostowanie liści w jesiennym ogrodzie

Gleba w jesiennym ogrodzie potrzebuje regeneracji po intensywnym wzroście letnich roślin. Warto ją wzbogacić nawozami organicznymi, takimi jak kompost, obornik czy torf. Nawozy poprawią strukturę i żyzność gleby, a także zabezpieczą ją przed erozją i utratą wilgoci. Dodatkowo możesz też przekopać glebę, usuwając chwasty i kamienie.

Jesienią z drzew sypią się liście, które trzeba zgrabić i usunąć z trawnika. Jednak nie musisz się ich pozbywać całkowicie. Opadłe liście to cenny materiał organiczny, zatem wykorzystaj go do kompostowania lub ściółkowania. To dobry sposób na wzbogacenie ziemi w składniki odżywcze, co przyczyni się do lepszego wzrostu roślin w nadchodzącym roku.

Co robić jesienią w ogrodzie? Zbieraj plony!

Jesień to czas plonów, które są nagrodą za pracę przez cały sezon. We wrześniu zbierzesz większość warzyw korzeniowych, takich jak marchew, burak czy pietruszka oraz owoców takich jak jabłka i gruszki. Część z nich warto od razu przetworzyć – zamrozić, zakisić czy zakonserwować. Będziesz się cieszyć ich smakiem przez długie miesiące. Innym sposobem jest przechowywanie plonów w chłodnym, suchym miejscu. Przedtem jednak trzeba je jednak dobrze oczyścić i osuszyć. 

Do zbiorów przydadzą się nie tylko odpowiednie warunki pogodowe i wiedza, ale także niezawodne narzędzia ogrodnicze, takie jak nożyce czy grabie. Dzięki nim skutecznie zadbasz o swoje rośliny, a praca w ogrodzie będzie przyjemnością.

Jesień w ogrodzie to czas na porządkowanie sprzętu

Gdy noce stają się chłodniejsze, warto pomyśleć o sprzęcie ogrodowym: meblach i akcesoriach. Należy je dokładnie wyczyścić z ziemi i resztek roślin oraz nasmarować ruchome części narzędzi, a następnie schować w suchym miejscu – najlepiej w garażu lub piwnicy. Ponadto sprawdź stan techniczny sprzętu elektrycznego czy spalinowego i ewentualnie wymień uszkodzone lub zużyte części. W ten sposób przedłużysz żywotność swoich urządzeń ogrodowych. 

Zanim temperatura spadnie poniżej zera, upewnij się, że wszystkie węże i elementy systemu nawadniania są odpowiednio opróżnione z wody. To pomoże uniknąć uszkodzeń spowodowanych przez zamarzanie. Jeśli masz w ogrodzie oczko wodne lub fontannę, pora je wyłączyć i osuszyć.

Jesieni zadbaj również o ptaki goszczące w Twoim ogrodzie

Ptaki i zwierzęta są ważnym elementem ekosystemu ogrodowego i zasługują na troskę. Ustaw w ogrodzie karmniki dla ptaków i regularnie je uzupełniaj. Sikorki, rudziki czy zięby chętnie odwiedzą Twój ogród, jeśli znajdą na tackach nasiona słonecznika, prosa, konopi czy siemię lniane. Możesz też zawiesić kule z nasionami i słoniną oraz udostępnić poidełka z wodą.

Systematyczne działanie pozwoli Ci cieszyć się zielenią jak najdłużej oraz zebrać plony Twojej pracy. Przy odrobinie zaangażowania Twój jesienny ogród będzie barwny i obfity w owoce i warzywa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *