nadmierne nawadnianie
Artykuly

Nadmierne nawodnienie – jak go uniknąć?

Nadmiar wody, podobnie jak jej niedobór to problem użytkowników domów jednorodzinnych, zabudowy siedliskowej, a także budynków firmowych. Zazwyczaj ten stan jest spowodowany intensywnymi opadami czy wiosennymi roztopami. Wówczas swobodne korzystanie z podwórek, ogrodów czy pól uprawnych staje się niezwykle trudne lub wręcz niemożliwe. W dodatku nadmierne nawodnienie ogrodu jest szkodliwe dla roślin i organizmów glebowych. Dowiedz się, jak przygotować teren i zadbać o zieloną przestrzeń.

Jak sobie radzić z nadmiarem wody w ogrodzie?

Chociaż nie mamy wpływu na wielkość opadów oraz naturalną wilgotność ziemi, istnieją skuteczne sposoby, aby radzić sobie z nadmiernym nawodnieniem gleby. Wystarczy kilka prostych kroków, aby zapewnić optymalne warunki rozwoju roślin.

Zwróć uwagę, że ilasta lub gliniasta ziemia znacznie utrudnia wsiąkanie wody. Gdy zostanie zalana, bardzo wolno wysycha. Warto ją zatem uzdatnić, szczególnie jeśli ma być użytkowana do uprawy roślin. Ponieważ całkowita wymiana gliny czy iłu na glebę organiczną rzadko jest możliwa, musisz skorzystać z innych metod.

Sposoby na nadmiar wody w ogrodzie:

Melioracja gleby a nadmiar wody

Melioracja obejmuje zabiegi, które mają na celu poprawę właściwości produkcyjnych gleby. Możesz to osiągnąć przez przerwanie warstwy trudno przepuszczalnej i wymieszanie jej z podłożem próchniczym, torfem, kompostem albo innym, podobnym materiałem. Do osuszania nadmiernie nawodnionego ogrodu wykorzystaj skarby natury – posadź drzewa zdolne do transpiracji. W tym celu doskonale sprawdzi się np. brzoza brodawkowata.

Wyrównanie terenu sposobem na nadmierne nawodnienie

Kolejnym czynnikiem odpowiedzialnym za podtopienia jest niekorzystne ukształtowanie terenu. Gdy w określonych miejscach na podwórku lub w ogrodzie gromadzi się woda, spróbuj wyrównać teren. Zadbaj o to, aby woda spływała w określonym kierunku.

W niektórych przypadkach konieczne jest podniesienie całej powierzchni lub fragmentu działki, co pozwoli na uniknięcie zastoisk i podmakania terenu. Jeśli powierzchnia parceli na to pozwala, możesz wykopać głęboką sadzawkę, do której będzie spływać woda z gleby. Następnie wykorzystasz ją do podlewania czy wypompujesz do rowu bądź kanalizacji.

Nadmierne nawodnienie ogrodu a podniesienie terenu

Duże wyzwanie w walce z nadmiernym nawodnieniem gleby stoi przed przyszłymi mieszkańcami domów wybudowanych na wilgotnych podłożach organicznych.
Z trudnościami zmagają się właściciele działek w okolicach podmokłych niegdyś łąk czy terenów zalewowych w dolinach rzek. Dobrym rozwiązaniem na będzie znaczne podniesienie terenu poprzez nawiezienie gruzu i ziemi.

Na tak przygotowanym podłożu może powstać budynek. Natomiast niezasypany teren wykorzystasz do wykopania stawu lub aranżacji ogrodu bagiennego, w którym rosłyby rośliny kosztowne do utrzymania na innych podłożach. W ten sposób stworzysz funkcjonalną, a zarazem miłą dla oka przestrzeń.

Pamiętaj, aby zadbać o łatwy dostęp do czystej wody, która zaspokoi potrzeby bytowe i pozwoli na pielęgnację ogrodu. Dlatego już na etapie projektowania pomyśl o pompie głębinowej lub pompie hydroforowej.

Drenaż – sposób na odprowadzanie nadmiaru wody z ogrodu

Inną metodą walki z nadmiernym nawodnieniem ogrodu jest drenaż podziemny. Ten system obejmuje sieć sączków, które odprowadzają wodę do zbieraczy, a następnie do odbiornika. 

Ułożenie drenażu nie tylko skutecznie osuszy teren, ale również poprawi wilgotność gleby – szczególnie w miejscu upraw (np. trawników, klomb, rabatów kwiatowych i ogródków warzywnych). W warunkach dobrego nawodnienia rośliny uprawne zazwyczaj nie formują głębokiego systemu korzeniowego, dzięki czemu ryzyko przerośnięcia systemu drenażu jest niewielkie.

Zwróć uwagę, że uprawy źle znoszą długotrwałe podtapianie. Dlatego nie należy montować drenażu w pobliżu drzew i dużych krzewów z głębokim systemem korzeniowym. Natomiast nisko położony drenaż (ok. 80 cm) wykorzystasz w sadzie z drzewami na podkładach karłowych, które charakteryzują się słabo rozwiniętymi korzeniami.

Jak wykonać drenaż podziemny, aby uniknąć nadmiernego nawodnienia ogrodu?

Sączki zazwyczaj umieszcza się na głębokości 60-70 cm i doprowadza do studzienek zbiorczych, te zaś do odbiornika, którym może być zbiornik na wodę w najniższej części podwórka (staw, sadzawka lub wkopany w ziemię zbiornik zamknięty). 

Jeśli to możliwe, zadbaj o grawitacyjny odpływ wody z takiego rezerwuaru. W przeciwnym razie zastanów się nad wypompowaniem wody do kanalizacji burzowej lub zbiorczej. Dobrym wyborem będzie pompa zanurzeniowa z wyłącznikiem pływakowym. Urządzenie włącza się automatycznie, kiedy do zbiornika napływa świeża woda.

Zwróć uwagę, że okresowe niedobory opadów są charakterystyczne dla naszego klimatu. Możesz zaprojektować drenaż w taki sposób, aby zapewniał optymalne nawadnianie terenu w czasie suszy. Wówczas poradzisz sobie z nadmiarem wody w ogrodzie, a jednocześnie zadbasz o właściwą pielęgnację roślin.

Czym jest drenaż powierzchniowy?

Pamiętaj, że woda spływająca z chodników lub podjazdów może zalewać inne miejsca. Dlatego warto postawić na drenaż powierzchniowy. To system rowów umiejscowionych wzdłuż odwadnianych powierzchni, wypełnionych kruszywem, żwirem lub włókniną. 

Wówczas woda, która spływa do rowów, będzie powoli wsiąkać przez warstwę włókniny w glebę, minimalizując ryzyko zalania podwórka czy ogrodu. Innym rozwiązaniem jest umieszczenie rur drenarskich w rowach.

Przeczytaj również:

JAKIE ZRASZACZE DO NAWADNIANIA TRAWNIKÓW WYBRAĆ?
CZYM PODLEWAĆ OGRODY?