nawadnianie ogrodu gardena
Artykuly

Jak zainstalować system nawadniający trawnik?

Trawniki to wbrew pozorom jedne z najbardziej wymagających „upraw” w ogrodzie. Wszelkie zaniedbania w pielęgnacji skutkują tym, że trawa przerzedza się, żółknie i łatwo pojawiają się w niej chwasty oraz choroby. A najważniejszym elementem w utrzymaniu trawnika jest jego prawidłowe podlewanie.

Dlatego podlewanie trawnika jest tak ważne?

Ja mawiali angielscy ogrodnicy: „trawnik trzeba podlewać i strzyc”. Przestrzegając tej prostej zasady, stworzyli swoje słynne na całym świecie gazony. Do prawidłowego wzrostu trawnik wymaga od 20 do 35 litrów wody na metr kwadratowy tygodniowo, przez wszystkie sezony. Podlewanie jest wskazane nawet w okresie zimy, jednak rzadko bywa praktykowane o tej porze roku, ponieważ w przeszłości przypadków w zupełności wystarcza okrywa śnieżna. Trawa poddana stresowi suszy w okresie jesiennym lub zimowym jest bardziej narażona na uszkodzenia zimowe, powodowane przez wiatr czy mróz. Osłabione rośliny są podatne na choroby grzybowe, takie jak pleśń śniegowa, pałecznica traw oraz różnego pochodzenia zgorzele.

Od czego zacząć zakładanie nawodnienia trawnika?

Zakładanie instalacji nawodnieniowej nowego trawnika najlepiej rozpocząć od właściwego przygotowania podłoża. Konieczne jest staranne wyrównanie terenu, co ułatwi późniejsze jego koszenie. Trzeba też odpowiednio przygotować glebę, którą najlepiej wymieszać z torfem lub kompostem w celu lepszego magazynowania w niej wody, a w przypadku ciężkich podłoży – rozluźnienia ich struktury.

Kiedy teren zostanie już przygotowany, trzeba wyznaczyć zarys przyszłego trawnika i rozrysować go na planie ogrodu. Następnie można przystąpić do planowania rozmieszczenia instalacji. W tym celu warto posłużyć się pomocą programu lub strony internetowej, przeznaczonej do tworzenia takich planów. Taką możliwość daje np. firma Gardena, będąca dostawcą znanych na rynku artykułów do nawadniania. Za pomocą aplikacji można się dowiedzieć, w jaki sposób rozmieścić poszczególne elementy instalacji, na którą składają się zraszacze, przewody doprowadzające wodę, elektrozawory oraz takie akcesoria jak sterownik, a nawet czujniki wilgotności gleby. W przypadku chęci zastosowania wyrobów pochodzących od różnych producentów warto poradzić się sprzedawcy.

Mając już zakupione wszystkie niezbędne elementy, można przystąpić do instalacji sytemu nawodnieniowego trawnika.

Etapy instalacji

Pierwszym krokiem jest wykopanie wąskich rowków, w których zostaną umieszczone rury rozprowadzające wodę. Zainstalowaną w glebie rurę przecina się w odpowiednich miejscach, a następnie umieszcza się w nich zraszacze wynurzalne. Można wówczas zakończyć sekcję, montując w tym miejscu zawory spustowe, które ułatwią opróżnianie rur przed zimą.

Poszczególne sekcje instalacji nawadniającej należy podłączyć do elektrozaworów, które automatycznie będą je włączały i wyłączały. Zawory instaluje się w odpowiednie skrzynki montażowe, które ułatwiają późniejsze czynności serwisowe. Z drugiej strony do skrzynek doprowadza się rurę zasilającą nawadnianie z wodociągu lub z pompy.

Przed zasypaniem wszystkich elementów trzeba sprawdzić szczelność instalacji i jej działanie. Kiedy wszystko pracuje bez zakłóceń, można przystąpić do ustawienia zraszaczy – tak, by nie pryskały wodą dookoła, lecz podlewały tylko trawnik. Najlepiej do tego celu wybrać zraszacze o regulowanym kącie podlewania. W przypadku trawników o nieregularnych kształtach warto postawić na zraszacz o regulowanym kącie i zasięgu działania, dzięki czemu jednym urządzeniem będzie można dokładnie podlać sam trawnik. Uniknie się wtedy podlewania sąsiednich działek czy zwilżania sąsiadujących roślin, które są podlewane innymi sposobami, np. kroplownikami albo wężami kroplującymi, zasilanymi z osobnej sekcji. Dopiero na tym etapie można przystąpić do zasypania wykopanych rowów i wyrównania terenu trawnika.

Zakładanie instalacji na starym trawniku

W tym przypadku, w pierwszej kolejności trzeba delikatnie usunąć warstwę darni w miejscach, w których będą przebiegały rury doprowadzające wodę do zraszaczy. Następnie wąskim szpadlem trzeba wykopać rowki, a ziemię z nich odłożyć na bok – najlepiej na rozłożoną folię lub plandekę. Ułatwi to późniejsze zasypanie rowków.

Resztę czynności wykonuje się analogicznie jak w przypadku zakładania nawodnienia na nowym trawniku. Po zainstalowaniu i sprawdzeniu wszystkich elementów nawodnienia trzeba zasypać wykopane rowki, w miarę potrzeb uzupełniając brakującą glebę ziemią ogrodniczą lub torfem. Na to nakłada się wycięte na początku fragmenty darni i starannie je podlewa, by ułatwić ponowne przyjęcie się trawy w tych miejscach.

Montaż i ustawienie sterownika

Wkopana instalacja nawodnieniowa będzie służyła najlepiej, kiedy do jej pracy nie jest wymagane  ręczne uruchamianie. Oczywiście można we własnym zakresie odkręcać i zakręcać wodę, lecz użycie automatycznego sterowania zraszaczami pozwoli na dobre podlanie trawy i efektywne wykorzystanie wody.

Wybór sterownika powinien zależeć od ilości sekcji, które trzeba zasilać. Prostymi instalacjami można sterować za pomocą nakranowych, mechanicznych lub elektronicznych sterowników zegarowych. Na lepsze wykorzystanie wody pozwolą elektroniczne sterowniki automatyczne.

Do zaprogramowania sterownika można przystąpić dopiero wtedy, kiedy wszystkie elementy systemu nawadniającego zostały już zainstalowane i ustawione.

Warto przeczytać:

SYSTEM NAWADNIANIA OGRODU – KROK PO KROKU

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *