Artykuly

Jak dbać o rośliny balkonowe?

Balkon to miejsce w Twoim domu lub mieszkaniu, na którym spędzasz czas od wiosny do jesieni. Służy on głównie do relaksu i odpoczynku. A jak wiadomo, najlepiej odprężać się w otoczeniu zieleni. Warto zatem zadbać, aby roślinność, która zdobi Twój balkon, pięknie kwitła, rozwijała się i cieszyła swoim widokiem. Jak więc odpowiednio ją pielęgnować?

Dobieraj odpowiednie rośliny

Zanim wiosną lub latem kupisz rośliny, zastanów się, czy na Twoim balkonie dany kwiat będzie miał zapewnione optymalne warunki. Wiele gatunków jest wymagających co do ilości dostarczanego światła. Jedne rośliny lepiej rosną na zacienionych tarasach położonych po północnej stronie, a inne – na nasłonecznionych południowych balkonach.

W miejscach, gdzie słońce dociera przez większość dnia, sprawdzą się surfinie, pelargonie, werbeny, miniaturowe petunie, nemezje i lawenda. W przypadku strony północnej wybór kwiatów jest zdecydowanie mniejszy. Mimo to i tak masz do wyboru kilka gatunków, które lepiej rozwijają się w cieniu. To np. begonie, niecierpki, dzwonki oraz byliny o kolorowych liściach. Z kolei zachodnie i wschodnie balkony są lubiane przez bratki, fuksję, lobelię, funkię i miętę.

Nie bez znaczenia jest też powierzchnia do zagospodarowania. Na mały balkon lepsze będą rośliny zwisające, w doniczkach zawieszonych na balustradzie lub haku. Na dużych tarasach możesz postawić miniaturowe iglaki, cyprysy, wierzbę ozdobną czy daturę. Wymagają one jednak regularnego przycinania i ocieplenia na zimę. Pamiętaj także, aby na niezadaszonych balkonach ochronić kwiaty przed ewentualnym gradem i mocnym deszczem.

Zadbaj o właściwe nawodnienie

Kluczem do sukcesu w pielęgnacji kwiatów jest ich odpowiednie podlewanie. Wbrew pozorom zapewnienie glebie optymalnej wilgotności nie należy do prostych rzeczy. Składa się na to wiele czynników – m.in. gatunek rośliny, pora roku, nasłonecznienie i wilgotność powietrza. Najlepiej trzymaj się wytycznych zamieszczonych na ulotce informacyjnej dołączonej do rośliny.

Jeśli na Twoim balkonie jest bardzo dużo roślin i zapewnienie im odpowiedniej ilości wody jest trudne, dobrze sprawdzi się nawadnianie doniczek. Polega ono na doprowadzeniu do każdej rośliny specjalnych rurek, przez które wykrapla się woda. W ten sposób zapewnisz optymalną wilgotność oraz zaoszczędzisz czas – cały proces jest w pełni zautomatyzowany. Nie będziesz już martwić się o tym, że zapomniałeś podlać roślin!

Wspomagaj roślinność nawozem

Odpowiednie nawadnianie to nie wszystko. Aby roślina miała okazałe kwiaty, mocne wybarwienie i bujnie się rozwijała, potrzebne jest właściwe nawożenie. W sklepach dostępnych jest wiele preparatów, dopasowanych do różnych gatunków roślin. 

Są to nawozy zarówno w formie granulatu, pałeczek nawozowych, tabletek, jak i gotowych płynów do rozcieńczenia z wodą.

Najważniejsza podczas nawożenia kwiatów jest regularność i częstotliwość używania preparatów. Zbyt częste i za duże objętościowo dawki mogą zasolić glebę i zniszczyć roślinę. Najlepiej kieruj się informacjami podanymi przez producenta nawozu. W ten sposób unikniesz przedawkowania środków i zapewnisz optymalne warunki do wzrostu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *